Pomiń i przejdź do treści

Europejskie rolnictwo w chaosie pogodowym. Czy ubezpieczenia są odpowiedzią? 

28 listopada w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się 8. Forum Rolników i Agrobiznesu 

W tym roku ta jedna z największych konferencji rolniczych odbywała się pod hasłem:  „Ziemia w opałach: jak zapewnić wodę, żywność i środowisko? Kluczowe znaczenie rolnictwa” 

– Ziemia w opałach to nieprzesadne sformułowanie, które ma przerazić. To oddanie rzeczywistego stanu zagrożenia i impuls do głębszej analizy. Nasza jedyna Ziemia – bo innej nie mamy – jest jak rozgrzany kocioł, który może nie wytrzymać ciśnienia. Gigantyczne pożary, które obserwowaliśmy w tym roku na południu Europy, dramatyczne powodzie niszczące całe regiony, susze nawiedzające coraz to nowe obszary, deszcze nawalne i huragany to zjawiska, o których nie słyszymy już tylko w mediach. To rzeczywistość, która uderza także bezpośrednio w polskie rolnictwo, w zależności od roku z różnym nasileniem, ale też z całą swoją przerażającą mocą. Mijający rok 2023 ma szansę pobić kolejny rekord temperatury – jest najcieplejszy od czasów rozpoczęcia pomiarów. Skutki ocieplania klimatu uderzają w rolnictwo, a pogodowe ekstrema potęgują niepewność zbiorów i utrudniają rolnikom podejmowanie decyzji – podkreślał podczas otwarcia konferencji pan Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska. 

Konferencję otwarła debata z udziałem polityków, jej tematem było: Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód i liberalizacja handlu – konsekwencje dla rynków i sektora rolnego w Unii i w Polsce. 

Dyskusja budziła duże emocje w samych uczestnikach jak i w zgromadzonej, ponad 1 000-osobowej widowni. W rozmowie udział wzięli: 

  • Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa
  • Jan Krzysztof Ardanowski, b. minister rolnictwa, poseł na Sejm RP,
  • Artur Balazs, b. minister rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej,
  • Michał Kołodziejczak, poseł na Sejm RP, Agrounia,
  • Pekka Pesonnen, sekretarz generalny COPA COGECA,
  • dr Jerzy Plewa, Team Europe,
  • Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas sesji głównej swoje wystąpienie miał Pan Michael Lösche:  

Europejskie rolnictwo w chaosie pogodowym – czy ubezpieczenie upraw jest odpowiedzią?

„Niewiele jest dziedzin gospodarki, których sukces finansowy producenta byłby tak uzależniony od pogody, jak ma to miejsce w przypadku rolnictwa. Jednocześnie trudno znaleźć inny sektor niż rolnictwo, który z tak wielką obawą o możliwe negatywne skutki dla przyszłości gospodarstw obserwowałby zmiany klimatyczne ostatnich dziesięcioleci” – mówił Michael Lösche, dyrektor zarządzający VH Polska. 

„Do wzrostu zagrożenia przyczyniają się coraz częściej występujące ulewne deszcze, przymrozki, czy przedłużające się okresy upałów i susze. Na skutek ogrzewania się atmosfery oraz wzrostu średniej temperatury rocznej występują anomalie pogodowe o coraz większym nasileniu i zasięgu. 

Dobiegający końca rok 2023 od samego początku przynosił europejskiemu rolnictwu znaczne szkody, poczynając od marca, kiedy to znaczne obszary ozimin na Litwie i Łotwie nie przetrwały zimy. W kolejnym miesiącu mrozy nie dawały za wygraną, przyczyniając się do szkód przymrozkowych w Chorwacji, Niemczech, Włoszech, niszcząc plony drzew pestkowych i ziarnkowych. W czasie, kiedy ujemne temperatury niszczyły plantacje na południu Europy, na Litwie, w wyniku długotrwałego braku opadów znaczna część kraju aż do maja cierpiała z powodu ekstremalnej suszy. 

Nie mówiąc o powodziach i gradobiciach, które nawiedziły takie europejskie kraje, jak Włochy, Niemcy, Francja czy Słowenia.  Na Słowenii soja, słonecznik, winorośle ucierpiały najmocniej, z kolei w sierpniu doszło do takiego gradobicia jakiego Niemcy dotąd nie znały. Nawet sarny zostały pozabijane przez lodowe kule – zwraca uwagę Lösche. Dodaje, że  

Niestety, zmiany klimatyczne postępują w niekorzystnym dla nas kierunku i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się odwrócić. Intensywne zjawiska pogodowe już teraz wpływają na ceny produktów rolnych. W przyszłości będą one najważniejszym czynnikiem kształtującym ceny i dostępność żywności. Rok 2023 był bardzo wymagający, pokazał nam jednak po raz kolejny, że ubezpieczenie upraw zapewnia ochronę przed skutkami zjawisk pogodowych i przyczynia się do bezpieczeństwa finansowego gospodarstw.