Pomiń i przejdź do treści

VH Polska partnerem wydania specjalnego top agrar „Ograniczenie ryzyka”

W marcowym wydaniu top agrar znajdziecie Państwo dodatek specjalny: „Ograniczenie ryzyka”. Powstał on przy współudziale VH Polska, razem z dziennikarzami top agrar dzielimy się w nim wiedzą na temat ubezpieczeń i ryzyk w rolnictwie.

Zarządzanie ryzykiem w rolnictwie już od zawsze było jednym z warunków sukcesu. Od pokoleń rolnicy aktywnie zapobiegali ryzyku poprzez dywersyfikację upraw, powierzchni oraz odpowiedni dobór odmian. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat warunki ich pracy bardzo się zmieniły. Po pierwsze przemiany strukturalne w rolnictwie doprowadziły do powstawania coraz większych gospodarstw, po drugie poszczególne gospodarstwa mocno się wyspecjalizowały. To sprawia, że są one szczególnie podatne, przede wszystkim na występujące coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe. Rolnictwo jest podstawowym kierunkiem działalności, nie powinno więc nikogo dziwić, że już od lat 90-tych wiele krajów w Europie zaczęło wspierać rolników w zapobieganiu ryzyku poprzez dotacje do składek ubezpieczeniowych – mówi Michael Loesche, dyrektor oddziału VH Polska

Jakie systemy ubezpieczeń upraw istnieją na rynkach europejskich? Co ma sens i może zostać przeniesione na nasz grunt?

Wspólnie z top agrar Polska spojrzeliśmy za granicę i zaprezentowaliśmy przykłady innych systemów ubezpieczeniowych w Europiemówi Michael Loesche, dyrektor oddziału VH Polska

i dodaje – W niektórych krajach oferowane jest wsparcie ze środków krajowych, w innych zaś jest to połączenie środków krajowych ze środkami z UE. Regulacje te niosą za sobą wiele korzyści politycznych, ponieważ dopłaty do składek są możliwe do skalkulowania zarówno dla państwa, jak i dla rolników i nie obciążają budżetu w nieprzewidziany sposób, tak jak ma to miejsce w przypadku pomocy doraźnej. Poza tym podział pomocy doraźnej jest często trudny do zrealizowania i wymagana dużych nakładów administracyjnych.

O czym jeszcze będzie można przeczytać?

Zachęcamy Państwa serdecznie do sięgnięcia po ten dodatek specjalny, poza przykładami z rynku europejskiego znajdziecie w nim Państwo takie tematy jak analizy przypadków szkodowych w kukurydzy, cebuli borówce czy ogórkach, dowiecie się w jakiej kondycji uprawy ozime wchodziły w okres spoczynku i dlaczego od ilości czasami ważniejsza jest jakość.

Poza tym w gazecie znajdują się wywiady z rolnikami, praktykami w zakresie ubezpieczeń upraw i ciekawy dodatek dotyczący ASF.

Serdecznie polecamy marcowe wydanie top agrar!