Pomiń i przejdź do treści

Szkody przymrozkowe w uprawie kukurydzy w fazach 2-3 liścia (BBCH 12-14)

Obecnie rolnicy wykonują zabiegi agrotechniczne mające na celu zwalczanie chwastów w kukurydzy. W niektórych częściach Polski można natomiast zaobserwować uszkodzenia młodych roślin kukurydzy spowodowane mrozem. Jak takie szkody wyglądają? Czy jest się czym martwić? O tym jak wyglądają pola uprawne po przejściu fali przymrozków opowiedział nasz Agro Expert Dawid Chwirot.

Jakie zabiegi agrotechniczne są teraz wykonywane?

Dawid Chwirot: Kombinacja herbicydów dolistnych i doglebowych powinna być stosowana, gdy tylko kukurydza znajdzie się w fazie 2 liścia (BBCH 12), a chwasty uformowały już od 2 do 3 liści. Ze względu na niedawne deszcze należy również sprawdzić, czy rośliny kukurydzy utworzyły już ponownie warstwę woskową (można to sprawdzić poprzez pokropienie rośliny wodą, jeżeli na liściach tworzą się duże krople, które następnie spływają, oznacza to że warstwa woskowa się odtworzyła, ma to miejsce najczęściej 1-2 dni po ustaniu opadów). Ponadto należy zauważyć, że środki chwastobójcze w kukurydzy nie powinny być stosowane podczas nocnych mrozów, dużych wahań temperatury i przy temperaturach poniżej 5°C lub powyżej 25°C. W zeszłym tygodniu w nocy wystąpiły regionalne przymrozki, przez co na tych obszarach należy wstrzymać się przynajmniej kilka dni, a nawet tydzień z wykonywaniem jakichkolwiek oprysków. Jeśli wystąpiło tylko ochłodzenie (bez mrozu) można odczekać ok. 4-5 dni, ale gdy po lustracji uprawy stwierdzono wystąpienie niewielkich uszkodzeń zwłokę trzeba przedłużyć do 7-8 dni. Z kolei po zauważeniu silnych uszkodzeń, należy dać roślinom co najmniej 10 dni na regenerację.

Jak interpretować przymrozkowe uszkodzenia roślin?

D.CH.: Oto kilka zdjęć uszkodzeń młodej kukurydzy, z powiatu ostrowskiego (Wielkopolska). Jest to kukurydza uprawiana na ziarno w obsadzie 78 tys. roślin/ha faza 13 BBCH. Jak można zauważyć, ze względu na chłodne temperatury minionych nocy, na najstarszych liściach zauważalne są żółte lub brązowe przebarwienia oraz spadek wigoru wzrostu.

Stożek wzrostu kukurydzy znajduje się obecnie około 1,0 do 2,0 cm pod powierzchnią gleby – w zależności od głębokości zasiewu. Zapewnia to ochronę przed skrajnymi temperaturami w ciągu dnia i w pewnym stopniu zapewnia ochronę przed niskimi temperaturami w nocy. Niemniej jednak, można było zaobserwować żółknięcie i częściowe obumieranie młodych liści.

Praktyczna wskazówka: aż do fazy 16 BBCH (faza 5 liścia) kukurydza jest w stanie dosyć dobrze zregenerować szkody spowodowane mrozem z uwagi na szybki wzrost roślin. Praktycznie rzecz biorąc, przy uszkodzeniach spowodowanych przez mróz ubytek w plonie może wynieść od 1 do 2%.