Pomiń i przejdź do treści

Gradobicie tuż przed zbiorem

W wielu rejonach zbiory rzepaku już trwają. Ci, którzy je zakończyli z pewnością odetchnęli już z ulgą, a dla pozostałych jest to wciąż czas wyczekiwania na to, co przyniesie pogoda. W uprawach rzepaku najgorszy w skutkach jest grad, który wystąpi tuż przed zbiorem. Silne gradobicie może wymłócić wszystkie dojrzałe łuszczyny.

Silne gradobicie w województwie opolskim

W ostatnim tygodniu silne gradobicie miało miejsce w województwie opolskim w okolicach Byczyny. W wyniku gradobicia uszkodzeniu uległo około 100 hektarów rzepaku ozimego. W trakcie oględzin wykonywanych przez naszych rzeczoznawców szkoda określona została na poziomie 80-90% ubytku w plonie.

W obrazie szkody można zauważyć typowe dla gradobicia symptomy: złamania, obtłuczenia, ścięcia całkowite łuszczyn, otwarte łuszczyny oraz wybicie nasion z łuszczyn.

Uciążliwą komplikacją po takim gradobiciu będą samosiewy rzepaku, które rozwiną się z wybitych nasion. Są one trudne i długotrwałe w zwalczaniu.

Jak postępować w przypadku szkody na skutek gradobicia:

W celu usprawnienia procesu zgłaszania i likwidacji szkód uprawowych udostępniamy Państwu interaktywny formularz, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można poinformować nas o szkodzie. Formularz jest do Państwa dyspozycji cały czas TUTAJ oraz w zakładce „Zgłoś szkodę”. Nasi rzeczoznawcy wiedzą jak ważny jest czas w okresie żniw, dlatego starają się tak umawiać oględziny, aby nie zakłócać Państwa terminów agrotechnicznych.