Pomiń i przejdź do treści

Szkody przymrozkowe w zbożach i rzepakach 

Wysokie temperatury jakie wystąpiły na początku kwietnia znacznie przyspieszyły wegetację i spowodowały wcześniejsze wejście rzepaku w fazę kwitnienia oraz szybszy niż normalnie wzrost zbóż. Tak rozwinięte plantacje zastała fala przymrozków, która przetoczyła się przez Polskę w tygodniu 22-25.04. Temperatury, zwłaszcza na południowym zachodzie Polski, gdzie wegetacja jest zazwyczaj wcześniejsza, w okresie ochłodzenia spadały do -7 stopni C i utrzymywały się przez kilka nocy i poranki.

7 maja, koło Namysłowa, odbyło się wspólne szacowanie szkód, jedno z wielu jakie obecnie są prowadzone na terenie całej Polski. Rzeczoznawcy VH POLSKA spotkali się celem omówienia stanu upraw w regionie.  

W ostatnich dniach spływa do nas wiele zgłoszeń szkód z przymrozków. Zgłoszenia dotyczą w przeważającej części rzepaków i zbóż. Przez to, że sezon wegetacyjny ruszył bardzo wcześnie, przymrozki były dla upraw dotkliwe. Dzięki wspólnemu szacowaniu rzeczoznawcy zapoznają się ze stanem upraw w danym rejonie, wymieniają doświadczenia, a następnie podzieleni już na dwuosobowe zespoły kontynuują likwidację szkód. – mówi Dawid Chwirot z VH POLSKA. 

Szacowanie szkód zależeć będzie zarówno od gatunku, jak i fazy rozwojowej w jakiej znajdowały się rośliny w dniu szkody. W pierwszej kolejności rzeczoznawcy przystąpili do szacowania plantacji rzepaku, które już przekwitły. Szkody w zbożach z całą pewnością będą wymagały dwuetapowego szacowania.