Pomiń i przejdź do treści

Początek żniw 2021

Od kilku dni rolnicy zbierają już jęczmień ozimy. Plony tej uprawy nie zapowiadają się w bieżącym roku wysokie, wszystko za sprawą niedostatków wody, jakie wystąpiły w niektórych rejonach Polski…
Jęczmień nie ma za sobą łatwego sezonu. Co prawda bardzo dobrze przezimował ale wystąpiły objawy żółtej karłowatości jęczmienia, co w niektórych przypadkach skończyło się zaoraniem plantacji. Długo utrzymujące się niskie temperatury nie sprzyjały rozwojowi w pierwszych tygodniach wiosny. Teraz ważne jest, żeby korzystając z kilku słonecznych dni i nie dać się zaskoczyć burzom, deszczom nawalnym czy opadom gradu. To właśnie te ostatnie są najbardziej niebezpieczne, krótkotrwały opad może doprowadzić do poważnych strat w plonie, niszcząc całoroczny efekt pracy. Typowym obrazem działania gradu są złamania, obtłuczenia, ścięcia kłosów czy wybicia ziaren.

Do zbiorów szykują się też rolnicy, którzy na swoich polach zasiali rzepaki.

W ich przypadku żniwa, z uwagi na przesuniętą w tym roku wegetację, rozpoczną się pod koniec lipca. Rzepaki dobrze przetrwały zimę, a wspomniany opóźniony start wegetacji spowodował, że rośliny weszły w fazę kwitnienia już po fali przymrozków wiosennych. Plony rzepaku zapowiadają się więc dobrze, jednak również w przypadku tej uprawy najpoważniejsze szkody mogą pojawić się na chwilę przed zbiorem. Silne gradobicie może dosłownie w chwilę wymłócić całe łuszczyny.

Jak postępować w przypadku szkody na krótko przed żniwami?

Zauważoną szkodę należy jak najszybciej zgłosić do VH Polska, pozwoli nam to szybko przystąpić do likwidacji szkody. W celu usprawnienia procesu zgłaszania szkód udostępniamy Państwu interaktywny formularz, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można poinformować nas o szkodzie, zachęcamy również do poinformowania nas w zgłoszeniu o terminie planowanych zbiorów. Formularz jest do Państwa dyspozycji cały czas TUTAJ oraz w zakładce „Zgłoś szkodę”. Nasi rzeczoznawcy wiedzą jak ważny jest czas w okresie żniw, dlatego starają się tak umawiać oględziny, aby nie zakłócać Państwa terminów agrotechnicznych.