Oferujemy indywidualne rozwiązania ubezpieczeniowe w ramach Secufarm®
01 marca 2021
W marcowym wydaniu top agrar znajdziecie Państwo dodatek specjalny: „Ograniczenie ryzyka”. Powstał on przy współudziale VH Polska, razem z dziennikarzami top agrar dzielimy się w nim wiedzą na temat ubezpieczeń i ryzyk w rolnictwie.
Zarządzanie ryzykiem w rolnictwie już od zawsze było jednym z warunków sukcesu. Od pokoleń rolnicy aktywnie zapobiegali ryzyku poprzez dywersyfikację upraw, powierzchni oraz odpowiedni dobór odmian. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat warunki ich pracy bardzo się zmieniły. Po pierwsze przemiany strukturalne w rolnictwie doprowadziły do powstawania coraz większych gospodarstw, po drugie poszczególne gospodarstwa mocno się wyspecjalizowały. To sprawia, że są one szczególnie podatne, przede wszystkim na występujące coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe. Rolnictwo jest podstawowym kierunkiem działalności, nie powinno więc nikogo dziwić, że już od lat 90-tych wiele krajów w Europie zaczęło wspierać rolników w zapobieganiu ryzyku poprzez dotacje do składek ubezpieczeniowych – mówi Michael Loesche, dyrektor oddziału VH Polska
Jakie systemy ubezpieczeń upraw istnieją na rynkach europejskich? Co ma sens i może zostać przeniesione na nasz grunt?
Wspólnie z top agrar Polska spojrzeliśmy za granicę i zaprezentowaliśmy przykłady innych systemów ubezpieczeniowych w Europie – mówi Michael Loesche, dyrektor oddziału VH Polska
i dodaje – W niektórych krajach oferowane jest wsparcie ze środków krajowych, w innych zaś jest to połączenie środków krajowych ze środkami z UE. Regulacje te niosą za sobą wiele korzyści politycznych, ponieważ dopłaty do składek są możliwe do skalkulowania zarówno dla państwa, jak i dla rolników i nie obciążają budżetu w nieprzewidziany sposób, tak jak ma to miejsce w przypadku pomocy doraźnej. Poza tym podział pomocy doraźnej jest często trudny do zrealizowania i wymagana dużych nakładów administracyjnych.
O czym jeszcze będzie można przeczytać?
Zachęcamy Państwa serdecznie do sięgnięcia po ten dodatek specjalny, poza przykładami z rynku europejskiego znajdziecie w nim Państwo takie tematy jak analizy przypadków szkodowych w kukurydzy, cebuli borówce czy ogórkach, dowiecie się w jakiej kondycji uprawy ozime wchodziły w okres spoczynku i dlaczego od ilości czasami ważniejsza jest jakość.
Poza tym w gazecie znajdują się wywiady z rolnikami, praktykami w zakresie ubezpieczeń upraw i ciekawy dodatek dotyczący ASF.
Serdecznie polecamy marcowe wydanie top agrar!
04 marca 2021
Ubiegłoroczna jesień była długa, ciepła i dość deszczowa, dzięki czemu większość plantacji ozimin była prawidłowo rozwinięta przed wejściem w okres zimowy. W minionych miesiącach obserwowaliśmy znaczne spadki temperatur, przekraczające miejscami– 20°C, nie trwały one jednak długo, na przeważającej części kraju towarzyszyła im odpowiednia pokrywa śniegowa. Utrzymujące się przez kilka zimowych tygodni stabilne warunki pogodowe, czyli słaby mróz, okrywa śnieżna i brak wiatru, sprzyjały dobremu przezimowaniu ozimin.
Lustracja po zimie
Pod koniec lutego prawie w całej Polsce temperatury przekroczyły 10°C co spowodowało szybki proces topnienia śniegu, przez co możliwa była pierwsza lustracja upraw pod kątem przezimowania. Podczas oceny rzeczoznawcy VH Polska zwracali uwagę przede wszystkim na obsadę roślin, stan systemu korzeniowego, dodatkowo zwracali uwagę na stopień porażenia chorobowego oraz symptomy niedoborów składników pokarmowych. Obserwacje prowadzone były na wybranych polach w całej Polsce, poniżej opisane są wybrane, przykładowe lokalizacje.
Rzepaki nie budzą niepokoju
Opisywane poniżej plantacje rzepaku pochodzą z południa Wielkopolski, gdzie bardzo szybko postępowała odwilż z uwagi na wysokie temperatury dochodzące nawet do 17°C. Pierwszy oceniany rzepak ozimy został zasiany metodą tradycyjną w systemie orkowym, obsada roślin wynosiła 35 szt/m2. Natomiast druga plantacja uprawiana systemie bezorkowym, została zasiana metodą pasową, obsada roślin wyniosła 22 szt/m2. W przypadku obu tych upraw niezależnie od przyjętej strategii uprawy gleby, rośliny wykształciły przed zimą sporą ilość liści rozetowych, co znacznie przyczyniło się do ochrony gleby przed głębokim przemarznięciem. Niebagatelną rolę w prawidłowym przezimowaniu upraw rzepaku odegrała także gruba pokrywa śnieżna zalegająca na polach w czasie mrozów. Ubytek powierzchni zewnętrznej rozety liściowej, dochodził miejscami nawet do 40%, ale to nie wpływa na kondycję zdrowotną żadnej z ocenianych plantacji, ponieważ stożek wzrostu nie został uszkodzony podczas zimy.
Ryc. 1. Rzepak ozimy, siew tradycyjny, obsada 35 szt/m2, widoczne niewielkie ubytki powierzchni liści.
Rzepaki wykształciły grube i mocne korzenie palowe, co również gwarantuje bardzo wysoką zdolność przezimowania oraz pobieranie składników pokarmowych po wznowieniu wiosennej wegetacji.
Ryc. 2. Korzeń palowy dobrze rozwinięty, brak uszkodzeń po zimie.
Uprawy zbóż ozimych także maja się dobrze
Uprawy zbóż ozimych, mimo bardzo niskich temperatur, przezimowały bardzo dobrze dzięki zalegającej pokrywie śnieżnej. Zdarzają się jednak plantacje pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, zasianych w optymalnych terminach, gdzie doszło do przemarznięcia fragmentów blaszek liściowych. Ubytek masy liścia nie przekracza jednak 10% i takie uszkodzenie nie będzie wpływało na plon końcowy.
Ryc. 3. Żyto ozime odmiana hybrydowa, obsada 80 szt/m2, brak oznak złego przezimowania.
Pszenice ozime zasiane po kukurydzy na ziarno, wchodzące w stan spoczynku zimowego w fazie 07 – 10 BBCH również dobrze zniosły tegoroczną zimę. Na ocenianych plantacjach nie stwierdzono szkód spowodowanych złym przezimowaniem. Jednak na obszarach Polski Północnej i Północno – Wchodniej, gdzie zalegała gruba pokrywa śnieżna (powyżej 30 cm) mogło dojść do wyprzenia, czyli niekorzystnego zjawiska zamierania roślin. Takie zjawisko zachodzi, przy niezamarzniętej glebie pod warstwą śniegu, kiedy trwają procesy życiowe w warunkach beztlenowych. Dodatkowo nie można również zapominać o dużej presji patogenów, które ze względu na długą, ciepłą i wilgotną jesień mogły nadmiernie rozwinąć się i spowodować znaczne porażenia chorobami grzybowymi lub szkodnikami.
Ryc. 4. Pszenica ozima, uprawa w systemie orkowym, obsada 290 szt/m2, brak skutków złego przezimowania.
To dopiero przedwiośnie
Ocena plantacji pod koniec lutego, kiedy to ustąpiły mrozy oraz pokrywa śnieżna wykazała dobrą kondycję upraw ozimych. Pierwsze słoneczne i bardzo ciepłe dni przedwiośnia potwierdzają, że rośliny przed spoczynkiem zimowym osiągnęły prawidłowe parametry, a panujące niskie temperatury w lutym nie spowodowały większych uszkodzeń. Jednak na prawdziwą ocenę stanu plantacji po zimie będziemy musieli poczekać, aż do pełnego pobudzenia roślin podczas wznowienia wiosennej wegetacji.
01 marca 2021
VH Polska zostało partnerem portalu Farmer.pl, jest to kontynuacja naszej dotychczasowej współpracy z czasopismem i portalem internetowym. Współpraca z prasą adresowaną przede wszystkim do właścicieli gospodarstw rolnych, plantatorów roślin i hodowców jest dla nas bardzo ważna. Stanowi ona płaszczyznę wymiany myśli i poglądów osób ściśle związanych z polskim i europejskim rolnictwem.
Jako oddział jednego z najstarszych i największych europejskich ubezpieczycieli upraw: Vereinigte Hagelversicherung VVaG, z ponad 200 letnią historią, jesteśmy najstarszym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Europie. Ubezpieczając ponad 150 000 rolników, przeszło 6 milionów hektarów upraw w takich krajach jak Niemcy, Holandia, Luksemburg, Włochy, Chorwacja, Litwa, Łotwa i Polska wiemy, że oferowane przez nas produkty ubezpieczeniowe uwzględniające zagrożenia klimatyczne występujące w danym regionie dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej naszym klientom niezależnie od tego co przyniesie pogoda.
„Oferujemy ubezpieczenia od ryzyk pogodowych takich jak grad, przymrozki, huragan, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania i ogień. W nasze ofercie znajdują się ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa dla takich upraw jak zboża jare i ozime, rośliny oleiste, kukurydza, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe a także warzywa czy owoce „– mówi A. Janc dyrektor sprzedaży VH Polska.
Rolnicy są członkami naszego towarzystwa i mają możliwość realnego wpływu na kształt oferowanych przez nas produktów ubezpieczeniowych. To właśnie fakt, że rolnicy są w centrum naszej działalności, jako ubezpieczeni, ale również jako rzeczoznawcy, pracownicy i osoby aktywnie współtworzące ubezpieczenia stanowi o naszej sile i profesjonalizmie.
Stając się partnerem portalu Farmer.pl mamy możliwość jeszcze szerszego informowania Państwa o naszej ofercie, sytuacji szkodowej w Polsce i nowościach w rozwiązaniach ubezpieczeniowych dla rolnictwa.
Zachęcamy do lektury: Przejdź do Farmer
12 marca 2020
W nadchodzących dniach i w pierwszym tygodniu kwietnia planowaliśmy spotkać się z naszymi pośrednikami w kilku miejscach w Polsce i przeprowadzić szkolenia produktowo-sprzedażowe.
W czasie tych spotkań chcieliśmy zaprezentować Państwu nasz produkt ubezpieczenia upraw oraz system IT do jego sprzedaży.
Bardzo cieszyliśmy się na te spotkania z Państwem, gdyż to właśnie osobiste spotkania i nawiązane podczas nich relacje są w ubezpieczeniach najważniejsze.
Jednak biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem oraz chcąc zminimalizować ryzyko powstania ewentualnej epidemii, postanowiliśmy zrezygnować z tradycyjnej formy spotkań. Podjęliśmy decyzję, aby spotkać się z Państwem online.
Jesteśmy przekonani o tym, iż nasza decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem a spotkania online będę dla nas nowym ciekawym doświadczeniem, które zaowocuje dobrą współpracą w przyszłości.
W najbliższym czasie otrzymacie Państwo od nas wszystkie niezbędne informacje mailowe o sposobie i terminie szkoleń online.
My, ze swojej strony jako VH Polska, gwarantujemy Państwu solidne wsparcie i przygotowanie do nadchodzącego sezonu sprzedaży upraw.