Pomiń i przejdź do treści

Plantacje buraka cukrowego. Jakie ryzyka pogodowe są najgroźniejsze?

Zachęcamy do oglądnięcia kolejnej rozmowy Dawida Chwirota z Panią Anną Kobus z Farmer.pl, tym razem rozmowa dotyczy uprawy buraka cukrowego.

Dla buraków cukrowych najgroźniejsze w tej fazie rozwojowej są dwa ryzyka: gradobicie i deszcz nawalny. Szkody gradowe powodują utratę masy zielonej liścia odpowiedzialnej za asymilację. Mocne uszkodzenia masy liści zmuszają roślinę do odbudowy części naziemnej kosztem korzeni i gromadzonego w nich cukru – mówi D. Chwirot.

Typowym obrazem dla szkód gradowych są podziurawione, ścięte, poszarpane liście, a czasem i całkowite ich ścięcia, zazwyczaj podczas obserwacji na polu daje się określić z jakiego kierunku wiał wiatr podczas gradobicia, widoczne są bowiem kierunkowe uszkodzenia roślin. Kolejnym ważnym wyznacznikiem czy mieliśmy do czynienia z działaniem gradu będzie sprawdzenie czy na roślinach „świadkach” również daje się zauważyć oznaki uszkodzeń.

Jeśli chodzi o deszcz nawalny, może on prowadzić do powstania zastoisk wodnych, szacowanie takich szkód odbywa się w dwóch etapach, podczas pierwszych oględzin określa się obszary zastoisk, w drugim, parę dni przed zbiorem rzeczoznawcy porównują rośliny z terenów, na których stwierdzone były zastoiska wodne z roślinami nieuszkodzonymi, określając w ten sposób wielkość szkody.

Zachęcamy do oglądnięcia całego filmu:

Przeczytaj cały artykuł