Pomiń i przejdź do treści

Najczęstsze szkody w uprawie ogórków

Zarządzanie ryzykiem w uprawie ogórków obejmuje standardowo ubezpieczenie od gradu, a w niektórych przypadkach także od huraganu i deszczy nawalnych. Dzięki temu straty w plonach spowodowane złą pogodą mogą być pokryte finansowo.

Szkody gradowe w uprawie ogórków

Jak bardzo uprawa ogórków zależna jest od przebiegu pogody można zauważyć krótko po szkodzie. Jeśli przed uszkodzeniem rośliny były dobrze zakorzenione, a po uszkodzeniu jest ciepło i optymalnie wilgotno, szybko rozwiną się nowe liście, pędy i kwiaty. W zależności od fazy rozwojowej rośliny, w którym doszło do zdarzenia, należy zerwać i wyrzucić uszkodzone owoce, aby mogły wykształcić się nowe ogórki. Wiąże się to z wysokimi kosztami, które nie są rekompensowane żadnymi przychodami. W sprzyjających warunkach uprawa jest oczyszczona i po około dwóch tygodniach można wznowić zbiory.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy po uszkodzeniu plantacji pogoda nie sprzyja wzrostowi. Przy chłodnej i zbyt wilgotnej pogodzie rośliny słabo regenerują. Często przez wiele dni nie obserwujemy wzrostu, zdarza się również, że rośliny po poważnych uszkodzeniach w ogóle nie zaczynają plonować. Ogórki, które zostały zebrane przed gradobiciem pozostaną więc jedynym źródłem dochodu. Jeżeli rolnik przed uszkodzeniem plantacji nie przeprowadził żadnych zbiorów, mamy do czynienia ze szkodą całkowitą.

Oględziny w trakcie likwidacji szkód w uprawie ogórków

Ponieważ ogórek jest tak wrażliwy na temperaturę i reaguje w tak zróżnicowany sposób, rzeczoznawcy w trakcie likwidacji szkody obserwują uszkodzenia w trakcie kilku oględzin na przestrzeni dłuższego czasu. Tylko w ten sposób można dokonać profesjonalnej oceny stopnia regeneracji i potencjału plonotwórczego uszkodzonej uprawy.
Nie ma jednej drogi postępowania przy uszkodzeniu plantacji ogórków Każda szkoda jest inna. Czasami pozornie niewielkie uszkodzenie przekształca się w poważną stratę, czasami rośliny są mocno uszkodzone, a mimo to nadal rosną i plonują. Jedno jest pewne: ocena uszkodzeń ogórka nie jest przeznaczona dla początkujących. Wymaga dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy wykorzystując swoją wiedzę na temat obrazu szkody i potencjału plonowania będą w stanie ocenić rzeczywistą wielkość szkody.

Autorka:
Dr Christine Moje, Vereinigte Hagel