Pomiń i przejdź do treści

Czas zbiorów, czas podsumowań

W ostatnich dniach lipca gościliśmy na polach Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Podczas tej wizyty spotkaliśmy się z Panią Anną Kobus z redakcji Farmer.pl, która poprosiła Andrzeja Janca o krótkie podsumowanie mijającego sezonu:

Póki co, bieżącego roku ogólnie nie można nazwać sezonem szkodowym. Szkód z tytułu złego przezimowania było bardzo mało. Podobnie było w przypadku przymrozków wiosennych. Wiele upraw, poprzez opóźniony sezon wegetacyjny „uciekło” od tego typu uszkodzeń”- mówi A. Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.

Jaka będzie końcówka sezonu?

„Oczywiście w okresie późnowiosennym jak i letnim zanotowaliśmy lokalnie silne gradobicia oraz skutki deszczy nawalnych, jednak skala nie jest większa niż w latach ubiegłych. Lokalnie poważne szkody zanotowaliśmy między innymi w Małopolsce, Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie i Podkarpaciu. Następnie pojawiły się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku oraz na Kujawach, części Pomorza oraz Warmii i Mazurach.”– mówi A. Janc.

Kończą się już żniwa rzepaku i zbóż, na polu pozostają jeszcze między innymi takie uprawy jak: burak cukrowy, kukurydza czy ziemniak. Nadal one narażone są na skutki gradu czy huraganu.

Zachęcamy do oglądnięcia całego wywiadu z Panem Jancem:

Zachęcamy do oglądnięcia całego filmu:

Przeczytaj cały artykuł