Pomiń i przejdź do treści

Gradobicie – i co dalej?

Gradobicie – i co dalej?

Gradobicie może silnie zaburzyć prawidłowy rozwój roślin.

Likwidacje szkód gradobicia

W ostatnich tygodniach, podczas których grad nie oszczędzał upraw we wszystkich częściach kraju, wraz z naszymi rzeczoznawcami intensywnie pracowaliśmy na polach przy likwidacji szkód. Dla usprawnienia procesu zgłoszeń i likwidacji szkód uprawowych cały czas udostępniamy naszym klientom interaktywny formularz dzięki któremu w prosty i szybki sposób mogą poinformować nas o szkodzie. Formularz jest do Państwa dyspozycji cały czas TUTAJ oraz w zakładce „Szkody”.

Podczas spotkań z Państwem nasi rzeczoznawcy wielokrotnie byli pytani o to co można zrobić by wspomóc uprawy po przejściu opadów gradu?

Od czego zależy rozmiar zniszczeń spowodowanych gradem?

Dawid Chwirot, Agro Expert VH Polska: Istnieje wiele produktów specjalistycznych, które wzmacniają mechanizmy obronne rośliny, dzięki którym rośliny łagodniej zniosą czynniki stresowe. Warto zaznaczyć, że rozmiary szkód spowodowanych gradobiciem zależą od kilku czynników:

  • ☁️ intensywności i czasu trwania opadu,
  • ☁️ fazy rozwojowej rośliny w dniu szkody,
  • ☁️ wielkości i kształtu gradziny.

Skutki uszkodzeń gradowych w uprawach

Uszkodzenia gradowe powodują skaleczenia roślin, rozcięcia, przedziurawiania lub całkowite ścięcia roślin, co może mieć wpływ na procesy asymilacyjne, a w ostateczności na plon. Miejsca skaleczone stanowią otwartą drogę dla różnego rodzaju patogenów chorobotwórczych. Dla przykładu – na plantacji rzepaku może pojawić się czerń krzyżowych, w ziemniakach zaraza ziemniaczana a w burakach cukrowych chwościk burakowy. Dlatego natychmiast po wystąpieniu gradobicia należy rozważyć wykonanie (lub przyspieszenie wykonania) zabiegu fungicydowego. Dzięki takiemu postępowaniu zabezpieczymy uszkodzone organy roślinne przed szkodnikami i wnikaniem patogenów.
Oprócz zabezpieczenia uszkodzona roślina potrzebuje także regeneracji. Tutaj przychodzi z pomocą szeroka gama produktów specjalistycznych takich jak: biostymulatory, aktywatory wzrostu czy nawozy nalistne. W przypadku wystąpienia gradobicia w rzepaku w fazie zielonych łuszczyn jest już za późno na działania prewencyjne lub pobudzające rośliny. W tym momencie można zastosować preparaty, które przeciwdziałają otwieraniu się łuszczyn. Takie produkty zawierają żywice naturalne albo syntetyczne, które tworzą na powierzchni łuszczyn wodoodporną powłokę jednocześnie zapewniając dostęp światła i gazów, przez co proces fotosyntezy nie jest zaburzony.

Jak zgłosić szkodę w ubezpieczeniu upraw?

Sprawdź co zrobić w razie wystąpienia szkody w ubezpieczonych uprawach.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody w uprawach?

Zgodnie z ogólnymi warunkami umowy ubezpieczeniowej na zgłoszenie szkody w uprawach masz 3 dni od wystąpienia zdarzenia lub od powzięcia o nim informacji. Najlepiej szkodę jest zgłosić niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia, które ją wywołało np. po gradobiciu. W przypadku ryzyka ujemnych skutków przezimowania szkodę zgłoś po wznowieniu wiosennej wegetacji i zauważeniu pierwszych symptomów szkody.

Jak najszybciej możesz zgłosić szkodę w uprawach?

Najszybszym sposobem zgłoszenia szkody w uprawach jest skorzystanie z formularza zgłoszenia szkody. Wystarczy, że podasz numer polisy, swój PESEL bądź NIP i z podanej w formularzu listy swoich pól wybierzesz te, których dotyczy szkoda. Podane prze Ciebie informacje trafią do rzeczoznawcy, który następnie umówi z Tobą termin oględzin szkody. Jeżeli chcesz możesz również zgłosić szkodę telefonicznie lub mailowo.