Oferujemy indywidualne rozwiązania ubezpieczeniowe w ramach Secufarm®
27 maja 2020
Obecnie rolnicy wykonują zabiegi agrotechniczne mające na celu zwalczanie chwastów w kukurydzy. W niektórych częściach Polski można natomiast zaobserwować uszkodzenia młodych roślin kukurydzy spowodowane mrozem. Jak takie szkody wyglądają? Czy jest się czym martwić? O tym jak wyglądają pola uprawne po przejściu fali przymrozków opowiedział nasz Agro Expert Dawid Chwirot.
Jakie zabiegi są teraz wykonywane?
Jak interpretować przymrozkowe uszkodzenia roślin?
D.CH.: Oto kilka zdjęć uszkodzeń młodej kukurydzy, z powiatu ostrowskiego (Wielkopolska). Jest to kukurydza uprawiana na ziarno w obsadzie 78 tys. roślin/ha faza 13 BBCH. Jak można zauważyć, ze względu na chłodne temperatury minionych nocy, na najstarszych liściach zauważalne są żółte lub brązowe przebarwienia oraz spadek wigoru wzrostu.
Stożek wzrostu kukurydzy znajduje się obecnie około 1,0 do 2,0 cm pod powierzchnią gleby – w zależności od głębokości zasiewu. Zapewnia to ochronę przed skrajnymi temperaturami w ciągu dnia i w pewnym stopniu zapewnia ochronę przed niskimi temperaturami w nocy. Niemniej jednak, można było zaobserwować żółknięcie i częściowe obumieranie młodych liści.
Praktyczna wskazówka: aż do fazy 16 BBCH (faza 5 liścia) kukurydza jest w stanie dosyć dobrze zregenerować szkody spowodowane mrozem z uwagi na szybki wzrost roślin. Praktycznie rzecz biorąc, przy uszkodzeniach spowodowanych przez mróz ubytek w plonie może wynieść od 1 do 2%.
12 maja 2020
Pomimo epidemii koronawirusa i wielu ograniczeń w kontaktach osób likwidacja szkód w VH Polska przebiega bez zakłóceń. Dobra i szybka likwidacja szkód jest dla VH Polska priorytetem. W naszej codziennej pracy dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno naszych rzeczoznawców, jak i klientów. Uwzględniając obecną sytuację epidemiologiczną zdecydowaliśmy się na wprowadzenie specjalnych wytycznych względem likwidacji szkód w uprawach. Nasi rzeczoznawcy podczas rozmowy z klientem stosują środki ochrony osobistej, a same oględziny odbywają się z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa – opowiada Dawid Chwirot, Agro Expert VH Polska w filmie, który znajdziecie Państwo poniżej.
Znajdujemy się obecnie w szczycie sezonu wiosennego ubezpieczeń upraw. Jak na razie odnotowaliśmy zgłoszenia szkód spowodowanych przymrozkami wiosennymi w rzepaku ozimym. Ze względu na zmianę pogody, która nastąpi w kilku najbliższych dniach, spodziewamy się szkód spowodowanych huraganem, deszczem nawalnym lub gradobiciem – dodaje nasz Agro Expert.